Tvůrčí Afrika má narozeniny!

Už patnácté, představte si! Oslavíme je společně od 18. do 25. května 2019 v Praze, Brně a Hradci Králové. A jelikož jde o polokulatiny, bude to velké!

Začínáme v sobotu 18. května ve 13.00 na Náměstí Václava Havla (piazzettě Národního divadla) slavností BENSO, kde zažijete maximum Afriky přímo v srdci Prahy. Můžete se těšit na BaToCu, Aneboafro či TiDiTaDe, bubeníka Papise Nyasse, slamerku Ellen Makumbirofa, orientální tanečnice Sahar, módní přehlídku značky SYIA, ohňový rituál Gilsona Santany, výtvarné dílny pro děti pod vedením výtvarnice a afrikanistky Jany Jirouškové... moderovat bude opět Eliška Mesfin Boušková. Kromě kulturního programu budete moci ochutnat autentické kulinářské speciality z různých afrických zemí či si koupit nějaký nevídaný dárek ve 100% africké kvalitě!

Dále prozradíme, že klíčovým zahraničním hostem dalších dní bude Sedjro Giovanni Hounsou, jednatřicetiletý talentovaný dramatik z Beninu a letošní vítěz prestižní dramatické soutěže rádia RFI, jehož vítěznou hru Les Inamovibles(Neodvolatelní)přeložíme do češtiny a uvedeme v v podobě scénického čtení. Takže pokud jste dosud neslyšeli nic o současném divadle v Beninu, máte nyní jedinečnou šanci se dozvědět mnohem víc!

Naprosto skvělou zprávou je, že do Prahy dorazí také „Guimba National“, tedy herec a komik Habib Dembélé, ikona malijského divadla a filmu, který na pozvání Tvůrčí Afriky nepřijíždí ovšem poprvé. Vzpomínáte na hostování inscenace Petra Brooka Sizwe Banzi je mrtev v roce 2007 v divadle Archa? Tentokrát Habib Dembélé vystoupí v představeníLe Fabuleux destin d´Amadou Hampâté Bâ(Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), které je poctou významnému malijskému autorovi, jenž proslul větou pronesenou v roce 1960 v UNESCO: „Když v Africe zemře stařec, je to, jako když shoří knihovna.“ Na jevišti Habiba na různé africké nástroje doprovází malijský hudebník Toumany Diakité. Autorem textu je nám již také známý odborník na africké literatury Bernard Magnier.

Režíroval Hassane Kassi Kouyaté a my jsme opravdu pyšni na to, že tento skvělý režisér, herec a mj. také syn slavného Brookova herce Sotigui Kouyaté, doprovodí svou inscenaci do Prahy a zároveň vystoupí na Mezinárodní konferenci Afrika jako partner 23.5.2019 v Černínském paláci. Není to mise jen tak ledajaká: Jedná se o historický okamžik, neboť to bude vůbec poprvé, co se na tomto převážně ekonomicko-politickém fóru bude mluvit také o divadle a kultuře jako účinném prostředku diplomacie a rozvoje!

To samozřejmě není zdaleka všechno, co vás letos během festivalu čeká. Ale neprozradíme vše hned, aby to bylo ještě chvíli napínavé. Ale nebojte, o všech novinách vás budeme pravidelně informovat. Takže sledujte naše stránky, sledujte náš facebook, rezervujte si vstupenky včas a dorazte!

Jste srdečně vítáni!

Za festivalový tým zve

Lucie Němečková

SKVĚLÝ OSUD AMADOU HAMPÂTÉ BÂ / LE FABULEUX DESTIN D'AMADOU HAMPÂTÉ BÂ