Hosté 15. ročníku festivalu:

Bernard Magnier
Autor scénáře Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), publicista, autor několika knih a jeden z předních odborníků na africké frankofonní literatury. Spolupracuje s různými periodiky a rozhlasem, řídí edici Lettres africaines v nakladatelství Actes Sud. Zároveň je dramaturgem festivalu Littératures métisses v Angoulême. Od roku 2005 je literárním poradcem divadla TARMAC – mezinárodní frankofonní scény v Paříži. Byl hostem 12. ročníku Tvůrčí Afriky v roce 2016.

Hassane Kassi Kouyaté
Režisér inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), mj. také vypravěč, herec, hudebník a tanečník. Pochází z Burkiny Faso, z rodiny griotů. Jeho otec byl jedním z prvních burkinabských herců Sotigui Kouyaté, který pracoval s Peterem Brookem, mj. na jeho slavné Mahábháratě. Jeho bratr je známý filmový režisér Dani Kouyaté. Zprvu působil v několika divadelních společnostech v Africe. Posléze se stal uměleckým ředitelem a režisérem společnosti Deux Temps Trois Mouvements v Paříži a uvedl asi dvacítku inscenací, z nichž jmenujme např. L´Etrangère Cayi Makhele v Havaně či Fontatine Solaire v národním divadle Tropique Atrium na Martiniku, jehož byl také v letech 2015-2018 ředitelem. Poslední jmenovanou inscenaci lze vidět 28. května v Brně v rámci festivalu Divadelní svět Brno v sekci Evropa mimo Evropu. Od roku 2019 je Hassane Kassi Kouyaté jmenován ředitelem festivalu Frankofonie v Limoges.

Habib Dembélé
Herec inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ). Pochází z Mali. Vystudoval Národní umělecký institut v Bamaku. Zprvu pracoval v národním divadle Kotéba, poté založil společně s Ousmanem Sow a Michelem Sangaré skupinu Compagnie Gouakoulou a nakonec zformoval svůj vlastní soubor Guimba National. Od roku 1997 spolupracuje s nadací Mandeka Théâtre. Je autorem několika divadelních her, románů a poezie. V roce 2002 kandidoval na prezidenta Mali. Bohužel jen z legrace. V Praze se poprvé představil v roce 2007 v představení Sizwe Banzi je mrtev v režii Petera Brooka. Hrál také v dalších Brookových inscenacích jako např. Hamlet a Tierno Bokar.

Tom Diakité
Zpěvák a multiinstrumentalista inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ). Pochází z jihu Mali a má královské předky. Hraje na nástroje jako ngoni, kora, sanza a perkuse. Spolupracoval s mnohými africkými hudebníky jako např. Touré Kunda, Salif Keïta, Mory Kanté či s Gipsy King... Jeho první album v roce 1994 mělo ohromný úspěch. V tomtéž roce se podílel na albu Paris-Dakar, jehož výtěžek z prodeje byl věnován na prevenci AIDS v Africe. Proslavil se jako člen formace Tama. V roce 1999 a 2004 se podílel na vydání dvou alb pod značkou Real World Petera Gabriela. Skládá filmovou hudbu a hudbu pro taneční choreografie. Spolupracoval s Peterem Brookem na inscenacích Kostým a Tierno Bokar.

Sédjro Giovanni Hounsou
Beninský dramatik, laureát ceny RFI 2018. Iniciátor platformy pro mladé beninské tvůrce Les Embuscades de la Scène a Benincrea.net. Narodil se v roce 1987 v beninském Cotonou. Divadlu se věnuje od svých šestnácti let. Na univerzitě vystudoval sociální studia. První hru napsal v roce 2012, jmenovala se 7 Milliards de voisins a stala se nejhranější hrou v Beninu. V roce 2016 vznikla hra la Rue bleue. Za drama Les Inamovibles získal v roce 2018 Cenu rádia RFI a s ní kromě finanční odměny také možnost rezidenčního pobytu v Domě autorů v Limoges a v divadle l’Aquarium. Jeho hra bude nastudována pro RFI a formou scénického čtení uvedena v Národním dramatickém centru Normandie-Rouen. Na podzim 2018 se uskutečnilo scénické čtení v rámci festivalu Recréâtrales v Ouagadougou. V květnu vznikne scénické čtení pro festival Troisième Bureau v Grenoblu. V českém překladu bude hra uvedena v rámci 15. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.

Program 15. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

18. - 25. května 2019 / Praha-Brno-Hradec Králové-Malovice
Festival je součástí Týdne Afriky 2019 pořádaného MZV ČR.

PRAHA

SOBOTA 18. KVĚTNA

13.00 – 19.00 Náměstí Václava Havla (piazzetta ND)
BENSO či-li AFRIKA NA PIAZZETTĚ (zahájení festivalu)

Panafrická slavnost v srdci Prahy pro celou rodinu!

Již potřetí ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým kulturním programem: Aneboafro, TiDiTaDe, maghrebské tance Sahar, Ellen Makumbirofa (slam poetry), bubenické duo Papis Nyass a Mohamed Camara, Gilson Santana (ohňový rituál), módní přehlídka SIYA, zábavný kvíz Odboru států subsaharské Afriky MZV... a BENSO, tedy mír a pohodaVstup volný.
Moderuje: Eliška Mesfin Boušková

PROGRAM: 

Výtvarná dílna pro děti: Africké pohádky (vede afrikanistka a výtvarnice Jana Jiroušková)
Každou celou hodinu (14:00, 15:00, 16:00, 17:00) začínáme s výrobou malého loutkového divadla a vyprávěním pohádek.
V dětském koutku se můžete dozvědět, proč mají mlsné hyeny krátké ocásky a jak zvířata přišla k barevné srsti.

13.00 – 13.30 Aneboafro, hudebně-taneční kapela hrající africké rytmy a world music
13.40 – 13.50 Slavnostní zahájení
14.00 – 14.30 Sahar, tance z Maghrebu
14.40 – 15.00 Ellen Makumbirofa, slam poetry
15. 10 – 15. 40 Afrika a Česká republika, zábavný kvíz afrických vědomostí pro děti i dospělé o věcné ceny. O Africe vážně i nevážně promluví zástupci Odboru subsaharské Afriky MZV ČR.
15. 45 – 16.00 Ellen Makumbirofa, slam poetry
16.10 – 16.40 Tiditade, bubenicko-taneční vystoupení
16.50 – 17.20 Africká módní přehlídka African culture and Art/Siya
17.30 - 18.00 Papis Nyass+Muhamad Camara, profesionální bubenické duo
18.10 - 18.40 Ohňový rituál Gilsona Santany

Stánky:
- kulinářské speciality z Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Ghany, Nigerie a Brazílie
- jihoafrická vína firmy Tombalina wines a káva z Etiopie
- arganová kosmetika Alassala Beauty z Maroka
- africko-česká humanitární iniciativa Humanitas Africa a CzechAfrik
- African culture and Art – řemeslné výrobky, oděvy atd.
- tematické knihy z nakladatelství Dar ibn Rushd

NEDĚLE 19. KVĚTNA

19.30 Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33
CHARLES NOMWENDÉ TIENDREBEOGO: MEA CULPA (pražská premiéra)
Sólová performance, propojující tradici afrických masek se současným fyzickým divadlem a moderním tancem. Vstupné 250,- a 180,- Kč. Rezervace: www.nod.roxy.cz nebo www.GoOut.cz
Koncepce, režie, scénografie: Charles N. Tiendrebeogo. Umělecká supervize: Pavel Štourač. Dramaturgie: Charles N. Tiendrebeogo, Pavel Štourač. Masky: Collette Roy. Umělecká spolupráce: Anna Kuch. Hudba: Elia Moretti. Světelný design: Christoph Siegenthaler. Odborná spolupráce na maskách: Erhard Stiefel. Koprodukce: Divadlo Continuo (CZ), Accademia Teatro Dimitri (CH), Švestkový Dvůr, z.s. (CZ). Produkce: Petr Hromek, ART Prometheus Účinkuje: Charles N. Tiendrebeogo
Délka: 50 min.

Když ještě žili na této zemi, byli tito duchové velmi vlivní lidé a jejich životy byly vedeny nadměrnými ambicemi. Jaká by to ale byla spravedlnost a jak by si nyní měli zasloužit věčný odpočinek, kdyby vše, co se stalo, za co nesou odpovědnost a co stále poškozuje živé lidi na zemi, mělo upadnout v zapomnění? Od rozhodnutí k akci, od přítomnosti k minulosti, od života k smrti – v jakém rytmu bude tančit naše duše? Během jedné noci je strážce hřbitova donucen zapůjčit své tělo těmto neviditelným bytostem, které musí zvrátit svůj osud věčného zatracení a pokusit se dosáhnout vykoupení.
Autorský projekt Charlese Nomwendé Tiendrebeogo, který pochází z Burkina Faso, čerpá inspiraci z kořenů afrických kultur, jejích rituálů, hudby, příběhů, rytmů, barevnosti i všudypřítomné spirituality, která je kombinací původních přírodních náboženství a importovaných světových náboženských systémů. Na pozadí této reality vypráví Charles Nomwendé Tiendrebeogo příběh moderních dějin Afriky, protknutých krveprolitím, genocidou, korupcí a nekončícím krvavým bojem o moc. Autorem hudby a zvukové kompozice je Elia Moretti, který využil nahrávek reálných zvuků z každodenní reality města a přírody západoafrické země Burkina Faso.

PONDĚLÍ 20. KVĚTNA

SEDJRO G. HOUANSOU: NOTHING´S LAND (Les Inamovibles)
Migrace očima Afričana. Scénické čtení a debata s beninským laureátem Ceny RFI 2018.
Ochutnávka kulinářských specialit Aliance beninských občanů v ČR. 
Vstup volný.Tlumočeno do češtiny.
Překlad hry: Michal a Matylda Lázňovských. Režie scénického čtení: Jiří Hajdyla. Účinkují: Gabriela Pyšná, Tomáš Milostný, Jakub Georgiev, Jan Vejražka, Sára Jan Märcová.
O hře: Malik se po několika letech života v zahraničí raději vrhá pod vlak, než aby zemřel hanbou, protože se vrací domů s prázdnýma rukama ... Lamine proti vůli své matky odchází do ciziny nelegální cestou. Když ho jeho „spolucestující“ hodí přes palubu, rozhodne se, že se vrátí. Při návratu však na něj čeká nemilé překvapení. V zemi nikoho, mezi „někde tam“ a „tady doma“, narazí na podivného převaděče Posta a jeho dceru, jejichž vůli podléhají všechny jeho naděje...

STŘEDA 22. KVĚTNA

20.00 Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha 1
SKVĚLÝ OSUD AMADOU HAMPATE BA

Divadelně-hudební představení, pocta významnému autorovi a mysliteli z Mali. Po představení debata s tvůrci. Ve francouzštině, české titulky. Délka: 70 min. www.divadloarcha.cz
Autor textu: Bernard Magnier. Režie: Hassane Kassi Kouyaté. Hrají: Habib Dembélé, Tom Diakité (zpěv a hudba). Light design: Cyril Mulon. Kostýmy: Anuncia Blas. Produkce: Compagnie Deux Temps Trois Mouvements
„Když v Africe zemře stařec, je to, jako když vyhoří knihovna.“ To je Ta Věta, často citovaná, občas mylně přiřknutá ústní tradici, ale byl to právě Amadou Hampâté Bâ, který ji vyslovil v roce 1960 na zasedání UNESCO a od té doby je často uváděna v různých interpretacích.
Od dogonského útesu Bandiagara v Mali, kde se v roce 1900 narodil, po shromáždění UNESCO, prezidentské paláce, pracovny Francouzského institutu Černé Afriky v Dakaru, řečnické pulty mezinárodních konferencí, korespondenci s celým světem žádající o audienci v jeho bydlišti v Abidjanu až do konce jeho života v roce 1990, se Amadou Hampâté Bâ neustále obracel k velkému množství lidí. Mnohé variace jeho příběhů, vědeckými pracemi a doslovnými překlady počínaje a upravenými verzemi pro mládež konče, svědčí o jeho touze předávat, sdílet. Byl hluboce spjat se svou tradiční kulturou a náboženstvím, jež nahlížel otevřeně, s tolerancí a empatií. Zvládl všechny literární žánry: mezi nimi samozřejmě příběhy a legendy, ale také vyprávění románová jako např. Wangrinův podivuhodný osud (vyšel česky v roce 1979 v Odeonu), básně (zvláště v jazyce Fulbů), eseje (Ježíš očima Muslima), knihy pro děti a konečně i dva díly jeho pamětí, publikovaných po jeho smrti, Amkoullel l’enfant peul a Oui mon Commandant.
V tomto svém díle je přesným historikem, člověkem oplývajícím humorem, vypravěčem, který zdatně balancuje mezi omezením psaného jazyka, aniž by ztratil nadšení a svobodu ústního projevu. Jeho knihy jsou čtivé a protkané anekdotami, pikantními aforismy, jsou prosty těžkopádné didaktičnosti, představují skutečnou lekci života. A v neposlední řadě skrývají v sobě naléhavou aktuálnost. Jde tedy o skvělý osud člověka a velkého umělce, jemuž je vzdána čest. (Bernard Magnier)

ČTVRTEK 23. KVĚTNA

9.00 – 15.00 Černínský palác, Loretánské nám. 5
CREATIVE, INNOVATIVE AND PARTICIPATIVE AFRICA 
3. ročník mezinárodní konference MZV ČR
Odbor států subsaharské Afriky - se silnou zahraniční účastí se zaměřuje na témata: SDGs a participace, investice do inovací a byznys v kultuře. 

PÁTEK 24. KVĚTNA

20.00 Divadlo Ponec, Hustitská 24A
ART&FACT (Martinik): NÁVRAT. BUĎ ZDRÁV, BRATŘE
BaToCu (ČR): GHANAIA
Současný tanec z Karibiku. Host večera: Ghanaia v režii Moniky Rebcové, skladba Matthiase Schmitta pro marimbu inspirovaná ghanským antilopím tancem.
Po představení následuje debata s tvůrci (moderuje Vladimír Hulec, Taneční zóna).
Ve francouzštině s tlumočením do češtiny. Rezervace: 222 721 531, 724 123 882, ponec@tanecpraha.eu

Retour. (Návrat)\
Salut mon frère (Buď zdráv, bratře)
Art&Fact (Martinik) 

Choreografie a interpretace: Jean-Hugues Miredin, Laurent Troudant

RETOUR (Návrat) je sólo Laurenta Troudanta ve společné choreografii s Jean-Huguesem Miredinem, jehož tématem je složitá problematika nejrůznějších odchodů a návratů.

SALUT, MON FRERE (Buď zdráv, bratře) je duet Laurenta Troudanta a Jeana-Huguese Miredina, který je zároveň jeho choreografem. Představuje setkání dvou mužů tmavé barvy pleti, kteří jsou konfrontováni se svými zkušenostmi ze života v Evropě a vyvracejí předsudky a klišé, jež je kvůli jejich barvě kůže provázejí. Duet získal podporu Dánské umělecké rady a byl představen v dánském Roskilde. Zároveň také v hlavním městě Francouzské Guyany, Cayenne, na festivalu „Míšenecká taneční setkání“ či na prestižním Festivalu tance v Ouagadougou FIDO.
Obě choreografie mají za sebou i četná hostování v Evropě.
Taneční skupina Art&Fact patří k nejprogresivnějším tanečním formacím na Martiniku. V roce 2011 ji založili dva martiničtí tanečníci, Jean-Hugues Miredin a Laurent Troudant. Posláním Art&Fact je rozvíjet taneční umění nejen na Martiniku, ale i celých Antilách, zpřístupnit tanec co nejširší veřejnosti. Chtějí zviditelnit ty, na něž se mnohdy zapomíná, proto často spolupracují s netanečníky, mj. s imigranty, handicapovanými. Chtějí jejich příběhy přiblížit ostatním. Již od svého vzniku se skupina věnuje pojetí těla z hlediska vlastní identity. Ve svých dosavadních kreacích se zabývali tělem v pohybu, tématem návratu do rodné země, stereotypy vůči černošskému tělu, fyzickým rozměrem mužské intimity, obrazem těla ve společnosti.
Jean-Hugues Miredin je martinický tanečník, choreograf a pedagog. Před založením Art&Fact působil jako tanečník na volné noze. Zajímá ho kontaktní improvizace, využívá techniku Susan Klein, která ovlivnila mj. i Trishu Brown či Sashu Waltz, akcentuje hlubší pochopení těla a jeho plné využití jakožto celku. Inspirovala ho jóga. Působil v New Yorku, Římě, Dánsku. Se skupinou Moving Men hostoval ve Švýcarsku, Německu, Itálii, Holandsku, Polsku, Anglii a Rusku.

GHANAIA
Režie: Monika Rebcová. Choreografie a tančí: Linda Caridad Fernandéz Saéz a Raffael Del Busto. Hudba: Matthias Schmitt - Ghanaia. Marimba: Lukáš Brabec. Světelný design: Monika Rebcová
Ghanaia patří mezi nejfrekventovanější skladby pro marimbu. Choreografie tance Ghanaia je volně inspirována ghanským tancem Adowa, což je tzv. antilopí tanec. Tento tanec napodobuje skákající antilopu a tančí jej muži i ženy. Tanec Adowa umožňuje umělcům komunikovat své emoce a pocity prostřednictvím pohybu svých rukou a nohou. Podle populární legendy královna matka kmene Ashanti v jižní části Ghany nazvaná Abrewa Tuta, byla velmi nemocná. K jejímu vyléčení doporučil kouzelník obětovat antilopu. Antilopa ale snadno unikla bojovníkům pomocí rychlých nohou. Překvapení lovci antilopu napodobovali, a tím pomohli vytvořit tuto taneční kreaci.

SOBOTA 25. KVĚTNA

10.00 – 20 00 Kampus Hybernská
DEN AFRIKY
Oslava mezinárodního Dne Afriky. Divadlo, hudba, debaty, dílny, přednášky, promítání, občerstvení a další překvapení pro všechny generace.
Ve spolupráci s FF UK, Humanitas Afrika, Českou Zemědělskou Univerzitou. Vstup zdarma. 

14.00 Švestkový dvůr, Malovice 35
DEN AFRIKY
Oslava afrického svátku s hudbou, pohádkami, tanečním workshopem Charlese N. Tiendrebéogo, bubenickým workshopem Tomáše Kerleho, africkým občerstvením a dalším.

Program:
14.00 – 15.30 Workshop afrického tance s Charlesem N. Tiendrébeogo
15.30 – 16.30 Pohádka Jak děti zachránily motýly, divadlo Polárka, režie Zoja Mikotová
17.00 – 18.30 Bubenický workshop s Tomášem Kerle (Marimba Mama)
20.00 – 21.00 Africké příběhy/African stories Charlese N. Tiendrebéogo a Sary Bochini
Informace: www.svestkovydvur.cz

BRNO

SOBOTA 18. KVĚTNA

10. 30 Divadlo Polárka, Malá scéna, Tučkova 34
JAK DĚTI ZACHRÁNILY MOTÝLY (česká premiéra)
Interaktivní pohádkové představení pro děti od tří let, inspirované africkou pohádkou. Dvě děti se nezaleknou nebezpečí. Společně s nimi můžeme pomoci nejen motýlům, ale i velkému ošklivému obrovi v jeho neštěstí.
Scénář a režie: Zoja Mikotová. Malá africká slavnost na závěr s brněnskou dívčí kapelou Spálený sušenky, inspirovanou rytmy a melodiemi Západní Afriky.
Rezervace: 770 142 638, zahorikova@divadlopolarka.cz

ČTVRTEK 23. KVĚTNA

17.00 Knihkupectví Academia, Náměstí Svobody 13
SEDJRO GIOVANNI HOUANSOU: NA DRUHÉ STRANĚ EXILU
Debata o literatuře, divadle a životě v Beninu s laureátem ceny rádia RFI za nejlepší frankofonní drama roku 2018.
Ve spolupráci s Alliance Française Brno a Ústavem románských jazyků a literatur Masarykovy univerzity. Tlumočeno do češtiny. Vstup volný.

HRADEC KRÁLOVÉ

STŘEDA 22. KVĚTNA

10.45 – 12.15 gymnázium Boženy Němcové
SEDJRO GIOVANNI HOUANSOU 
(Debata se studenty)

SKVĚLÝ OSUD AMADOU HAMPÂTÉ BÂ / LE FABULEUX DESTIN D'AMADOU HAMPÂTÉ BÂ

Pořádá: Komba, z.s.
Finanční podpora: Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Velvyslanectví Francouzské republiky a Francouzský institut v Praze, nadace Život umělce
Spolupráce: Odbor států subsaharské Afriky MZV ČR, Česká rozvojová agentura, African culture and art, FF UK, Humanitas Afrika, Česká zemědělská univerzita, Ústav románských jazyků a literatur Masarykovy univerzity, Alliance Française Brno, Národní divadlo, DAMU, Divadlo Continuo, Divadlo Polárka, Divadlo Archa, Knihovna Václava Havla
Mediální partner: Divadelní noviny, Slovo, Taneční zóna, The Business Soirée, High Level Magazine
DĚKUJEME VŠEM!!!