Ohlédnutí za 13. ročníkem festivalu

Vážení a milí přátelé!

13. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani od 20. do 25. května v Praze, Plzni a Hradci Králové a 29.5. ještě i v Ústí nad Labem přinesl stejně jako v minulých letech spoustu nezapomenutelných setkání s africkými kulturami, umělci, intelektuály, autory... 

Začali jsme v sobotu 20.5. na piazzettě Národního divadla, kde jsme v rámci pořadu Benso – či-li Afrika na piazzettě představili maximum Afriky v srdci Prahy! Bylo otevřeno africké tržiště se stánky s libými vůněmi a roztodivnými chutěmi z Alžírska, Angoly, Egypta, Etiopie, Ghany, Konga, Mali, Maroka, Pobřeží slonoviny, Senegalu, Sierra Leone či Tuniska a také s řemeslnými dovednostmi Afričanů - nádhernou africkou bižuterií a dekoračními doplňky, hudebními nástroji, módním oblečením, kosmetikou i exotickými potravinami. Nakladatelství Dar ibn Rushd nabídlo své knihy od afrických autorů či věnované Africe. Společnost African culture and Art představila módní kolekci značky Siya na jaro 2017. Jako speciální host se představili Monika Rebcová a Ghana Dance Ensemble, jehož členové v České republice působí díky podpoře Tance Praha a českého velvyslanectví v Akkře.

Vy, kteří se Afrikou zabýváte hlouběji, víte, že Afrika není jen kontinent a mluvit o africké kultuře znamená hovořit také o Africe mimo Afriku. Tedy o diasporách ve světě, o Karibiku... a právě z této divadelně pro nás dosud neobjevené destinace přiletěli poprvé do Čech zahraniční hosté, autoři Marie-Therese Picard (původem z Guyany, t.č. žijící na Guadeloupu) a Alfred Alexandre (z Martiniku). Jejich texty, které byly vybrány jako nejlepší karibské hry minulých sezon, byly úspěšně představeny prostřednictvím originálního scénického čtení ve Viole v režii Jakuba Šmída a v podání herců Natálie Drabiščákové či Tomáše Kobra ad.

V předvečer Dne Afriky, tedy 24. května. se v Knihovně Václava Havla diskutovalo společně se vzácnými hosty - jihoafrickou politoložkou Tandekou Nkiwane a jihoafrickým divadelníkem a teatrologem Davidem Peimerem, jehož možná znáte díky jeho pražskému působení, a českým afrikanistou Otakarem Hulcem – na vzrušující téma Havel, Mandela a lidská práva v jihoafrické literatuře, divadle a realitě. V návaznosti na tento program pak proběhla v Kině 35 ve Francouzském institutu česká premiéra unikátního dokumentu Shashamane, která nabídla netradiční pohled na Afriku s následnou debatou s neméně zajímavými hosty, kterými jsou Alemayehu Kumsa (Fakulta humanitních studií, Univerzity Karlovy), Linda Piknerová (Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni), Tereza Němečková (Katedra mezinárodního obchodu, Metropolitní univerzita Praha).

Celý festival vyvrcholil na samotný Den Afriky, ve čtvrtek 25.května v malebném divadelním prostoru H2O na Koněvově ulici na Žižkově českou premiérou hry Bintou od dramatika Koffiho Kwahoulé, jenž byl vůbec prvním hostem festivalu v roce 2001. Jeho tvorbu si oblíbila Umělecká skupina Oldstars, která již loni uvedla od stejného autora drama Nestyda.

Děkujeme za Vaši účast a těšíme se zase za rok!

Lucie Němečková

  • Alfred Alexandre

  • Marie Therese Picard

  • Aneboafro

  • Monika Rebcová

  • Boj černocha se psy

  • Shashamane

  • Benso - piazetta

  • Bintou