VE ZNAMENÍ DIVADEL A KULTUR ZÁPADNÍ AFRIKY!

Ohlédnutí za letošním 12. ročníkem (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.

Lucie Němečková

 

Letošní dvanáctý ročník festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (25.- 31. května v Praze, Plzni a Hradci Králové) se uskutečnil ve jménu frankofonní západní Afriky. Prostřednictvím divadelních představení, scénických čtení, koncertů, debat a výtvarných dílen jsme se dotkli kultur a zemí Beninu, Burkiny Faso, Konga, Mali a Pobřeží slonoviny. Na programu se podíleli jak čeští tvůrci a afrikanisté, tak čeští Afričané i zahraniční hosté.

Hlavním festivalovým hostem byl burkinabský dramatik, režisér, herec a umělecký šéf mezinárodního divadelního festivalu v Ougadougou Récréâtrales – Aristide Tarnagda. Tento mladý a ve frankofonním světě známý a oceňovaný umělec se stal vůbec prvním autorem Burkiny Faso v České republice. O divadle ve své rodné zemi debatoval se studenty a dalšími zájemci o africké dramaturgie na katedře divadelní vědy filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové či Francouzské alianci v Plzni, kde členové divadelního sdružení Johan představili v podobě scénického čtení také úryvky z Tarnagdovy hry Musika. Autor si v ní klade znepokojivou otázku: kolik stojí naše pohodlí, a to ve spojitosti s otrockou prací Afričanů těžících v Kongu koltan, který je potřebný pro výrobu elektronických přístrojů používaných v Evropě i jinde ve světě, stal se zdrojem financování válečných konfliktů a je nechvalně známý podobně jako krvavé diamanty ze Sierra Leone. Text do češtiny přeložili Matylda a Michal Lázňovští. Celou hru jsme pak měli možnost shlédnout ve scénickém ztvárnění režiséra Jakuba Šmída a herců pražských i mimopražských divadel (Dita Kaplanová, Marie Jansová, Matěj Nechvátal a Jiří Böhm)v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí v Praze. Večer vyvrcholil koncertem česko-malijské skupiny Aneboafro, která rovněž vystoupila se svým hudebně-tanečním programem, včetně bubenické a taneční dílny, u příležitosti oslavy Dne Afriky v prostoru Malaika, který jsme uspořádali společně s o.p.s. Wontanara a African culture and Art. Objevit rodnou Tarnagdovu zemi, Burkinu Faso, pak mohli děti i dospělí v rámci dobrodružné výpravy pod vedením afrikanistky Jany Jirouškové v Náprstkově muzeu.

Praktický divadelník Aristide Tarnagda se skvěle doplňoval při setkáních nad africkým divadlem s divadelním publicistou a jednou z největších francouzských kapacit na africké literatury Bernardem Magnierem (mj.editor řady Lettres africaines v nakladatelství Actes sud, člen umělecké rady divadla Tarmac la Vilette), který vyzdvihl přínos dramatika, prozaika a režiséra Sonyho Labou Tansi, od jehož smrti uplynulo dvacet let, a zároveň nás uvedl do kontextu současných afrických frankofonních literatur. V tuzemských podmínkách, kdy i navzdory internetu a možnosti cestování se nám stále nedostává dostatečného množství relevantních materiálů a literatury, jsou takováto setkání nanejvýš cenná. Nejen z odborného hlediska, nýbrž z důvodu celkového obecného kulturního přehledu, který by se - domníváme se - neměl zastavit těsně za hranicemi naší vlasti.

Autorský trojúhelník Sony Labou Tansi – Aristide Tarnagda generačně doplnili ivorijský dramatik Koffi Kwahulé a Konžan Leander Alain Baker, kteří se prostřednictvím festivalu představili osobně v České republice již dříve. Plody těchto jejich minulých návštěv sklízíme, dá se říct nyní, neboť jejich tvorbou se nechávají inspirovat česká divadla a uvádějí jejich hry na jevišti. V současné době je to již druhá inscenace téhož titulu Koffiho Kwahulé Nestydy, tentokrát v podání umělecké skupiny Oldstars a režii Tomáše Staňka. Divadlo Bez prken a režisér Akram Staněk se nechali zase inspirovat hrou Leandra Alaina Bakera a uvedli na konec letošního ročníku jeho hru Dny se vlečou, noci taky

Závěrem svého ohlédnutí za letošním ročníkem Tvůrčí Afriky zmíním představení, kterým jsme celý festival otevřeli: Bílí psi a černý kočky ve Studiu Hrdinů autora a režiséra Davida Jařaba. Po představení se uskutečnila debata s herci Maximem Mededou, který má kořeny v Beninu, a Eliškou Mesfin Bouškovou. V českém kontextu se jedná o naprosto unikátní inscenaci, úrovní umělecké, lidské i společenské výpovědi srovnatelnou se zahraničními, např. francouzskými produkcemi. Odhaluje velice trefně a působivě všednodenní rasismus, který si kolikrát ani neuvědomujeme. Nepochopení ze strany mnohých divadelních kritiků je toho bohužel smutným dokladem. V tomto ohledu má česká společnost před sebou ještě hodně dlouhou cestu k bezpředsudečnosti, toleranci a pochopení jiného, odlišného, odjinud. A v tom i úkol Tvůrčí Afriky stále trvá.

  • Aristide Tarnagda na FF UK

  • Bernard Magnier na FF UK

  • Aneboafro

  • Aristide Tarnagda Musika

  • Koffi Kwahulé Nestyda, Oldstars