HOSTÉ 14. ROČNÍKU FESTIVALU

  • Soeuf Elbadawi

    Jeden z nejvýznamnějších současných komorských dramatiků, který získal renomé také v Evropě, zejména ve Francii. Zároveň režisér, herec, básník, hudebník, natočil několik dokumentárních filmů, spolupracoval s Radio France International, je členem redakční rady francouzského kulturního časopisu Africultures a Kashkazi na Komorách. Vyučuje na Komorské univerzitě, vede divadelní dílny v centru divadelního výzkumu „laboresvik“ a pracuje pro festival Komor4Festival. Založil divadelní skupinu O Mcezo a sdružení komorských autorů a kritiků Djando la Waandzsihi. Je také uměleckým šéfem instituce Washko Ink., která pečuje o kulturu a občanské aktivity v regionu s přesahem do celého frankofonního světa. Je nositelem řady ocenění a hostem mnoha afrických, evropských i kanadských festivalů a rezidenčních pobytů. Do České republiky přijíždí poprvé.

  • Caya Makhéle

    Výtečný francouzský dramatik, prozaik, básník, také nakladatel a publicista, původem z Konga, je v Čechách snad nejznámějším autorem pocházejícím z frankofonní části Afriky. Do Čech se od roku 2003, kdy byl hostem 2. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani stále a rád vrací. Dokonce o sobě s nadsázkou tvrdí, že v Čechách našel své „slovanské kořeny“, o kterých vůbec nevěděl, že existují. V Čechách se prostě cítí jako doma. Dvakrát prezentoval své pařížské nakladatelství Acoria u příležitosti Mezinárodního veletrhu Svět knihy, vedl na Jiráskově Hronově dílnu tvůrčího psaní, pro francouzský časopis Continental připravoval v Praze reportáž o životě českých Afričanů, v edici Současná hra Divadelního ústavu vyšla jeho hra Bajka o lásce, pekle a márnici v překladu Michala a Matyldy Lázňovských. Podle této hry vznikly dvě inscenace. Jednu natočila režisérka Lída Engelová pro rozhlas - ČRo 3 Vltava. Režisér a ředitel pražského Divadla Na Prádle Petr Hruška uvedl hru na jevišti svého divadla, kde ji také několikrát „scénicky přečetli“ herci a herečky Divadla na voru. V roce 2011 v rámci Překladatelské dílny Dilia vznikl rovněž překlad Jany Podhorské hry Čarování inspirované Dvořákovou Rusalkou, kterou v rámci scénického čtení v režii Lucie Málkové nastudovali herci Divadla na Vinohradech. Takže nakonec podtrženo sečteno, můžeme o Cayovi Makhélém také prohlásit, že je zatím nejúspěšnějším africkým autorem u nás.

PRAHA

STŘEDA 9. KVĚTNA

15.30 FF UK, katedra Divadelní vědy (učebna 408), Nám. J. Palacha 2

SOEUF ELBADAWI: DIVADLO VZDORU
Divadelní tradice a současnost na ostrovech v Indickém oceánu. Debata. 
Ve francouzštině, tlumočeno do češtiny. Vstup volný.

ČTVRTEK 10. KVĚTNA

Akademické gymnázium Štěpánská

CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY
Workshop se studenty.

17.00-17.50 Svět knihy – Výstaviště Praha, Literární sál 
CAYA MAKHELE: LES MATINS DE PRAGUE / PRAŽSKÁ JITRA
Známý konžsko-francouzský autor a nakladatel, jehož divadelní hry Bajka o lásce, pekle a márnici a Čarování byly uvedeny v Divadle Na Prádle, Studiu Divadla na Vinohradech nebo v Českém rozhlase Vltava, se vrací opět do Prahy, aby představil svůj nový, magicko-realistický román odehrávající se z velké části v Praze, kde se tragická historie rwandské genocidy promítá do životů místních lidí a africké komunity. Thriller se tu potkává s romantickým příběhem lásky. 
Ve francouzštině, tlumočeno do češtiny.

18.00 - 18.30 Svět knihy – Výstaviště Praha, stánek Francie 
CAYA MAKHELE: MURMURES d´AFRIQUE / ŠEPOTY AFRIKY
Autogramiáda autorových básní v nejnovějším česko-francouzském vydání nakladatelství Acoria, jehož česká verze je výsledkem soutěže studentů tří středních škol: Akademického gymnázia ve Štěpánské, gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a Matyáše Lercha v Brně. Nejlepší překlady vybrala v rámci projektu 14. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika odborná porota ve složení: Jovanka Šotolová, Julek Neumann a Petr Borkovec.

ZRUŠENO! -19.30 Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3 - Žižkov
MWEZI WAQ. PÍSNĚ MĚSÍCE A NADĚJE
Koncert world music z Komorských ostrovů.
Hudba je hluboko zakořeněná v životě měsíčního lidu, je unášena tokem jeho dějin, minulostí zalitou lávou, je melodií společného života ve znovunalezené naději. Připomíná jeho dědictví, črtá nové cesty ve fantazii země, která je stále tu, navzdory tragédiím času. Mwezi WaQ. vyzařuje své světlo na Komory. Mwezi wa znamená „měsíc“. Písmeno „Q“ připomíná arabské jméno souostroví „djuzru´l´Qamaru“. Měsíční ostrovy...
Kytara, baskytara, bubny a vokály. Čtyři umělci toužící přepsat repertoár, který je v podstatě zlomený, ale který vypráví jediný příběh. Příběh lidí, kteří přežili sebe sama, své démony, kteří své paže vztáhli k jiným, aniž by ztratili sami sebe. „Mwezi WaQ vnímáme jako náčrtek básně, kterou píšeme z tohoto měsíčního souostroví a vysíláme do světa. Jako příběh hledání toho, co nás přivádí k hudbě, totiž poznání života...“
Vstupenky: http://www.palacakropolis.cz/

PÁTEK 11. KVĚTNA

19.00 Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
SOEUF ELBADAWI: HRANICE EVROPY V INDICKÉM OCEÁNU – TRAGÉDIE, KTEROU SVĚT NEVIDÍ
Občanský neklid a umělecký experiment. To jsou charakteristické znaky tvorby světově proslulého tvůrce z Komorských ostrovů, Soeufa Elbadawiho. Ve svých poetických, dramatických textech, filmových dokumentech, hudebních projektech, publicistických a občanských aktivitách hovoří o lidských právech, svobodě, o shungu, komorské tradici harmonického soužití lidí různých kultur a náboženství. Burcuje lidi z nevědomosti či lhostejnosti vůči humanitární katastrofě odehrávající se na rodném souostroví v důsledku striktních migračních zákonů majících za následek desítky tisíc utonulých. Indický oceán se tak stává, podobně jako Středozemní moře, největším hřbitovem ilegálních migrantů. Svědectví o tomto konfliktu, stejně jako i o bohatých tradicích a dynamické současnosti "ostrovů měsíce" přinese Soeuf Elbadawi během debatního večera, jehož součástí bude i promítání autorova nejnovějšího dokumentu o současné situaci na Komorách, které stojí stranou zájmu zbytku světa.
Vstup volný. Ve francouzštině. Tlumočeno do češtiny.

SOBOTA 12. KVĚTNA

20.00 Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1
SOEUF ELBADAWI: POKUŠENÍ LUNY
Scénická hostina slov a hudby z Komorských ostrovů.
S účastí autora, světově proslulého tvůrce z Moroni, a malým kulinářským překvapením.

Poslyšte pravdivý a pohnutý příběh "souostroví luny". Ostrovů hřebíčku, omamné vůně ylang-ylang a vanilky. Ostrovů zapomenutých v Indickém oceánu, mezi Mosambikem a Madagaskarem. Tisíce kilometrů vzdáleného cípu Evropy. "Al qamar" znamená v arabštině měsíc... Že jste dosud o Komorských ostrovech neslyšeli? Už více než dvacet let jsou dějištěm tragédie, kterou svět přehlíží. Autor, hudebník, novinář a občanský aktivista Soeuf Elbadawi tuto smutnou realitu zažívá na vlastní kůži, neboť se narodil v hlavním městě Moroni a žije mezi dvěma břehy. Prohlašuje se za "kazatele luny a fundamentalistu přežití" a ve svém poetickém a zároveň nekompromisním, uhrančivém textu hovoří o živých a mrtvých mezi ostrovy Anjouan a Mayotte i o těch, kteří jsou za tuto humanitární katastrofu zodpovědní. Tento výbušný text byl s úspěchem uveden na Komorách i ve Francii, např. v Limoges, v Paříži a na Avignonském festivalu. Nyní poprvé v českém překladu Michala a Matyldy Lázňovských v Praze!
Režie: Jakub Šmíd.
Vstupné: 150,- a 100,- Kč.

SOBOTA 19. KVĚTNA

11.00 – 19.00 Náměstí Václava Havla (piazzetta ND)
BENSO či-li AFRIKA NA PIAZZETTĚ
Maximum Afriky v srdci Prahy!

Po roce znovu ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým kulturním programem: Divadlo českých Afričanů, Monika Rebcová, Aneboafro, Tiditade, Nsango Malamu, Sahar, dílna djembe, módní přehlídka, výstava fotografií ... a BENSO, tedy mír a pohoda.
Vstup volný.

HRADEC KRÁLOVÉ

STŘEDA 9. KVĚTNA

14.00 gymnázium Boženy Němcové
CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY
Workshop se studenty.

BRNO

PÁTEK 11. KVĚTNA

10.30 gymnázium Matyáše Lercha
CAYA MAKHELE: MURMURES D´AFRIQUE /ŠEPOTY AFRIKY
Workshop se studenty.

 

Poděkování za klíčovou finanční podporu tohoto projektu patří Magistrátu hlavního města Prahy a Francouzskému institutu.

Děkujeme také velvyslanectvím Ghany, Maroka a Súdánu a dalším partnerům - Knihovně Václava Havla, Paláci Akropolis, African Culture and Art, Národnímu divadlu a divadlu Viola - za spolupráci!