Hosté 16. ročníku festivalu:

Adama Traoré
Dramatik, režisér, herec, ředitel divadelní společnosti ACTE SEPT https://www.acte7mali.org/, zakladatel festivalu Théâtre des Realité v Sikasso v Mali. Jedna z největších postav současného západoafrického frankofonního divadla, jehož působnost zdaleka přesahuje africký kontinent. Je dvojnásobným „Rytířem“. Byl oceněn francouzským titulem Rytíř umění a literatury a malijským titulem Rytíř národního řádu. Působí mj. jako umělecký komisař největšího festivalu v subsaharské frankofonní Africe MASA v Abidjanu. O tomto festivalu, o festivalu Théâtre des Realité a také o Récréâtrales v Burkině Faso, s nímž Adama Traoré spolupracuje, se dozvíte více v divadelních Reflexích na Vltavě:
https://vltava.rozhlas.cz/fenomen-divadelnich-festivalu-v-africe-8133461
Během festivalu mj. uvedeme formou scénického čtení Adamovu hru Niéba v překladu Petra Felčera.

Daniely Francisque
Herečka, tanečnice, zpěvačka a dramatička. Narodila se na Martiniku, ale dětství prožila v okolí Paříže. Ve dvaadvaceti letech se stala herečkou. Divadelní vzdělání získala v dramatickém ateliéru divadla Théâtre de l´Air Nouveau Luca Saint-Eloy a v Herecké laboratoři pod vedením Hélène Zidi-Chéruy.
V roce 1994 napsala a hrála v Nég Pa Ka Mo, historické fresce o otroctví, kterou s dvaceti herci, tanečníky a hudebníky inscenoval režisér Luc Saint Eloy. Později se stala členkou jeho divadla Théâtre de l´Air Nouveau.
Od roku 1994 píše divadelní hry. Má jich na svém kontě na dvacet titulů. V rámci festivalu uvedeme ve spolupráci se Švandovým divadlem scénické čtení její hry Cyclones v překladu Kateřiny Neveu a režii Martina Františáka.

Bernard Lagier
Hudebník, dramatik. Narodil se v roce 1958 na Martiniku. Pracuje jako zástupce ředitele národní scény Tropique Atrium. Byl také prezidentem ETC_ Caraïbe, sdružení pro šíření a rozvoj současné karibské dramatiky.
Zprvu působil jako hudebník, hráč na saxofon a flétnu, v několika hudebních skupinách jako např. Skupina Hugha Charleca a Martinique Brass Band.
V roce 2005 napsal svůj první dramatický text, který se vzápětí stal klíčovým dramatem nové karibské dramatiky. Hra se jmenuje Moi chien créole (Já karibský pes) a v roce 2007 ho vydal Emile Lansman ve svém nakladatelství. Tuto hru uvedeme také v českém překladu Vojtěcha Šarše a ve spolupráci se Švandovým divadlem v režii Martina Františáka jako scénické čtení.

Axel Artheron
Axel Arthéron je doktorem divadelních umění na Institutu divadelního výzkumu a studií (IRET) na Univerzitě Paříž III - Nová Sorbonna. Přednáší divadelní studia na Antilské univerzitě, věnuje se současné karibské dramaturgii. Je také autorem knihy Revoluční afro-karibské divadlo 20. století. V rámci festivalu Axel promluví o vývoji divadla a dramatické tvorby v Karibiku a zasvětí nás do problematiky současných tvůrčích tendencí této oblasti.

Ivoire Marionnettes
Abidžan, Pobřeží slonoviny
Ivoire Marionnettes je divadelní fenomén z Pobřeží slonoviny. Mladí talentovaní loutkáři z Abidžanu představují špičku loutkového divadla v západní Africe. Prosadili se také na různých festivalech v Evropě, zejména ve Francii. Loni získali již podruhé Zlatou medaili na prestižních Hrách Frankofonie. Mj. za svou poslední pouliční performanci La Boule Bleue (Modrá koule) s obřími loutkami, které jsou specialitou souboru a okouzlí diváky všech generací.
Ivoire Marionnettes můžete vidět v Praze na piazzettě Národního divadla v sobotu 23. 5., v Brně 20. a 21. 5. Ve spolupráci s Divadelním světem Brno a ve Švestkovém dvoře v Malovicích 24.5.
https://www.facebook.com/marionnettes.ivoire

Jos Repertory Theatre
Jos, Nigérie
Jos Repertory Theatre je jeden z nejkvalitnějších divadelních souborů v Nigérii. https://www.josreptheatre.org/
Jsou výjimeční také tím, že v jejich repertoáru najdeme české autory: Václava Havla, Karla Jaromíra Erbena či Járu Cimrmana. Do Prahy a Brna (21.5.) přivezou svou nejúspěšnější inscenaci Havlovy Audience, ale na svém repertoáru mají také třeba Kytici či Dobytí severního pólu.
O tomto divadle a jejich Audienci se více dozvíte v pořadu Reflexe: divadlo na Vltavě:
https://vltava.rozhlas.cz/a-co-kdyby-vaclav-havel-byl-african-8107872