Hosté 15. ročníku festivalu:

 • Bernard Magnier

  Autor scénáře Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), publicista, autor několika knih a jeden z předních odborníků na africké frankofonní literatury. Spolupracuje s různými periodiky a rozhlasem, řídí edici Lettres africaines v nakladatelství Actes Sud. Zároveň je dramaturgem festivalu Littératures métisses v Angoulême. Od roku 2005 je literárním poradcem divadla TARMAC – mezinárodní frankofonní scény v Paříži. Byl hostem 12. ročníku Tvůrčí Afriky v roce 2016.

 • Hassane Kassi Kouyaté

  Režisér inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), mj. také vypravěč, herec, hudebník a tanečník. Pochází z Burkiny Faso, z rodiny griotů. Jeho otec byl jedním z prvních burkinabských herců Sotigui Kouyaté, který pracoval s Peterem Brookem, mj. na jeho slavné Mahábháratě. Jeho bratr je známý filmový režisér Dani Kouyaté. Zprvu působil v několika divadelních společnostech v Africe. Posléze se stal uměleckým ředitelem a režisérem společnosti Deux Temps Trois Mouvements v Paříži a uvedl asi dvacítku inscenací, z nichž jmenujme např. L´Etrangère Cayi Makhele v Havaně či Fontatine Solaire v národním divadle Tropique Atrium na Martiniku, jehož byl také v letech 2015-2018 ředitelem. Poslední jmenovanou inscenaci lze vidět 28. května v Brně v rámci festivalu Divadelní svět Brno v sekci Evropa mimo Evropu. Od roku 2019 je Hassane Kassi Kouyaté jmenován ředitelem festivalu Frankofonie v Limoges.

 • Habib Dembélé

  Herec inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ). Pochází z Mali. Vystudoval Národní umělecký institut v Bamaku. Zprvu pracoval v národním divadle Kotéba, poté založil společně s Ousmanem Sow a Michelem Sangaré skupinu Compagnie Gouakoulou a nakonec zformoval svůj vlastní soubor Guimba National. Od roku 1997 spolupracuje s nadací Mandeka Théâtre. Je autorem několika divadelních her, románů a poezie. V roce 2002 kandidoval na prezidenta Mali. Bohužel jen z legrace. V Praze se poprvé představil v roce 2007 v představení Sizwe Banzi je mrtev v režii Petera Brooka. Hrál také v dalších Brookových inscenacích jako např. Hamlet a Tierno Bokar.

 • Tom Diakité

  Zpěvák a multiinstrumentalista inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ). Pochází z jihu Mali a má královské předky. Hraje na nástroje jako ngoni, kora, sanza a perkuse. Spolupracoval s mnohými africkými hudebníky jako např. Touré Kunda, Salif Keïta, Mory Kanté či s Gipsy King... Jeho první album v roce 1994 mělo ohromný úspěch. V tomtéž roce se podílel na albu Paris-Dakar, jehož výtěžek z prodeje byl věnován na prevenci AIDS v Africe. Proslavil se jako člen formace Tama. V roce 1999 a 2004 se podílel na vydání dvou alb pod značkou Real World Petera Gabriela. Skládá filmovou hudbu a hudbu pro taneční choreografie. Spolupracoval s Peterem Brookem na inscenacích Kostým a Tierno Bokar.

 • Sédjro Giovanni Hounsou

  Beninský dramatik, laureát ceny RFI 2018. Iniciátor platformy pro mladé beninské tvůrce Les Embuscades de la Scène a Benincrea.net. Narodil se v roce 1987 v beninském Cotonou. Divadlu se věnuje od svých šestnácti let. Na univerzitě vystudoval sociální studia. První hru napsal v roce 2012, jmenovala se 7 Milliards de voisins a stala se nejhranější hrou v Beninu. V roce 2016 vznikla hra la Rue bleue. Za drama Les Inamovibles získal v roce 2018 Cenu rádia RFI a s ní kromě finanční odměny také možnost rezidenčního pobytu v Domě autorů v Limoges a v divadle l’Aquarium. Jeho hra bude nastudována pro RFI a formou scénického čtení uvedena v Národním dramatickém centru Normandie-Rouen. Na podzim 2018 se uskutečnilo scénické čtení v rámci festivalu Recréâtrales v Ouagadougou. V květnu vznikne scénické čtení pro festival Troisième Bureau v Grenoblu. V českém překladu bude hra uvedena v rámci 15. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.