13. ročník (nejen) divadelních setkání
TVŮRČÍ AFRIKA ANEB VŠICHNI JSME AFRIČANI
20. - 25. května 2017
Praha-Plzeň-Hradec Králové a Ústí nad Labem (29. května 2017)
www.facebook.com/tvurciafrika/ 

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

BENSO – Dům míru

Náměstí Václava Havla

 

Sobota 20. Května 2017

program moderuje herečka Eliška Mesfin Boušková

 

11.00 – otevření tržiště se stánky

soutěže na stáncích, africké menu, výstava fotografií, od 13h. výtvarné workshopy

 

14.00 – 14. 30 scéna Baobab

Pohádky ptáka Afrikána /Divadlo českých Afričanů

 

14.30 – 15.00 stage

Aneboafro /hudba, tanec

 

15.00 -15.15 stage

Slavnostní zahájení

 

15. 15 – 15. 45 stage

Sahar, tance z Maghrebu

 

15. 45 – 16.00 scéna Baobab

Pavoučení /Divadlo českých Afričanů

 

16.00 – 16.30 stage

Papis Nyass / bubenický mistr

 

16.40 – 17.10 stage

Marwan Alsolaiman – arabská loutna

Adda Keddam – básně

 

17.15-17.45 stage

Limpopo – pohádky z Afriky

Společnost Dr. Krásy

 

17.45 – 18.15

Africká módní přehlídka (ACA/Siya)

+ Vyhlášení vítězů soutěže v africkém kvízu African culture and art

 

18. 30 – 19.00 stage

Monika Rebcová a Ghana Dance Ensemble, bubeníci ze Senegalu

 

19.00 ukončení

PROGRAM FESTIVALU - PRAHA

SOBOTA 20. KVĚTNA
Náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla)

11.00 - 19.30
BENSO či-li AFRIKA NA PIAZZETTĚ

Maximum Afriky v srdci Prahy!

Pohádky ptáka Afrikána a Pavoučení/Divadlo českých Afričanů, Limpopo - pohádky z Afriky/ Společnost Dr. Krásy, Monika Rebcová a Ghana Dance Ensemble, Papis Nyass, Aneboafro, Adda Keddam, Sahar, tance z Maghrebu, Sahara ve fotografiích Jana Tuháčka a Čeští Afričané Ireny Vodákové, výtvarné workshopy s Janou Jirouškovou, módní přehlídka Yé Traoré, ACA-African Culture and Art a Siya, divácká soutěž, tržiště s řemeslnými výrobky a kulinářskými specialitami z Alžírska, Angoly, Egypta, Etiopie, Ghany, Konga, Mali, Maroka, Pobřeží slonoviny, Senegalu, Sierra Leone, Tuniska, afrokadeřnictví, knihy z nakladatelství Dar ibn Rushd, prezentace humanitární organizace Humanitas Afrika, České rozvojové agentury, Ministerstva zahraničních věcí, afrických velvyslanectví v Praze a ... BENSO, tedy mír a pohoda. Ve spolupráci s Národním divadlem, Novou scénou a ACA - African culture and Art. Vstup volný.

NEDĚLE 21.KVĚTNA

Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1

20.00

KARIBSKÁ NOC

Zdánlivě nevinná dětská hra na břehu řeky. Noc před bouří a čekání na lásku v opuštěném baru. Dvě náhodná setkání, která prozradí, co se obyčejně skrývá. Nejlepší oceněné současné divadelní texty z Karibiku poprvé v češtině!

Česká premiéra scénického čtení her Řetízek (La Medaille) Marie Therèse Picard pocházející z Francouzské Guyany a žijící na Guadeloupu a Bar pod hvězdami (Le Patron) Alfreda Alexandra z Martiniku v překladech Kateřiny Neveu a Matyldy a Michala Lázňovských. Režie: Jakub Šmíd. Hrají: Natálie Drabiščáková, Tomáš Kobr ad. Za účasti autorů a překladatelů. Ve spolupráci s ETC_Caraïbe. Součástí večera bude i malé stylové občerstvení.

Vstupné: 150,- a 100,- Kč. Rezervace vstupenek: pokladna@divadloviola.cz, tel. 224 220 844, 602 184 170. www.divadloviola.cz

ÚTERÝ 23. KVĚTNA

Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1, přednáškový sál, 5. patro

19.00

MARIE-THERESE PICARD A ALFRED ALEXANDRE:
NOVÉ HLASY KARIBSKÉ LITERATURY A DRAMATIKY

Objevte současnou karibskou literaturu a divadlo prostřednictvím výjimečného setkání s autory Marie-Therèse Picard (Guyana/Guadeloupe) a Alfredem Alexandrem (Martinik), jejichž texty patří k tomu nejinspirativnějšímu, čím nás moderní karibská literatura a divadlo může oslovit.

Debatu ve francouzštině a češtině moderuje Lucie Němečková. Tlumočí Eva Ullrichová. Ve spolupráci s Francouzským institutem Praha a ETC_Caraïbe.

Vstup volný. www.ifp.cz

  • Marie-Thérèse Picard

  • Alfred Alexandre

STŘEDA 24. KVĚTNA

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

18.00

HAVEL, MANDELA A LIDSKÁ PRÁVA V JIHOAFRICKÉ LITERATUŘE, DIVADLE A REALITĚ

Dva různé, přesto podobné scénáře cesty ke svobodě. Africký Havel a český Mandela. Lidská práva v jihoafrické společnosti. Obraz zbořených zdí v tamní literatuře a divadle. Očima jihoafrické politoložky Tandeky Nkiwane, jihoafrického teatrologa a divadelníka Davida Peimera a českého afrikanisty Otakara Hulce.

Debatu moderuje:Hana Horáková (Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií, Metropolitní univerzita Praha)

V angličtině. Do češtiny tlumočí Eva Ullrichová a Jitka Chmelařová. Součástí večera bude malé africké pohoštění.

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Českou rozvojovou agenturou.

Vstup volný. www.vaclavhavel-library.org

 

  • David Peimer

  • Otakar Hulec

  • Hana Horáková

Kino 35, Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1

20.00

SHASHAMANE (50‘, Itálie, 2016, angl. titulky)

Česká premiéra dokumentárního filmu režisérky Giulie Amati s následnou debatou.

Etiopské město Shashamane se poněkud vymyká stereotypnímu mediálnímu obrazu současné Afriky postižené uprchlickou krizí. V posledních dekádách se sem přestěhovaly stovky lidí s africkými kořeny, především Rastafariáni, kteří se narodili na Jamajce, v USA, Francii či Velké Británii. Až zde nachází svou skutečnou africkou identitu a relativní blahobyt Západu mění za možnost života v zemi svých předků. Neboli přesněji v „zemi zaslíbené“, jak o ní zpívá ve známé písni Exodus Bob Marley, který zdejší komunitu navštívil i finančně podpořil. Poutavě natočený snímek přibližuje zajímavým způsobem jak klíčové momenty z obsáhlých dějin africké diaspory, tak především výzvy, s nimiž se členové místní komunity v rámci jejího udržitelného rozvoje musí vyrovnávat.

Po skončení filmu následuje DEBATA organizovaná Ústavem mezinárodních vztahů: Česká média popisují Afriku většinou jako zemi masivní emigrace s negativními dopady pro Evropu. Film Shashamane naopak popisuje Afriku, zde konkrétně Etiopii, jako zemi imigrace. A nejedná se o ojedinělý případ. Cílem debaty je podívat se na otázku migrace z a do Afriky nezaujatě a na stejné úrovni a zhodnotit její méně zdůrazňované dopady s důrazem na diaspory Evropanů v Africe a Afričanů v Evropě. V debatě vystupuje Afričan a Evropanky, v rámci Dnů Afriky se klade důraz na to, aby Afrika nebyla představována jako předmět evropských politik a pohledu.

Diskutují: Alemayehu Kumsa (Fakulta humanitních studií, Univerzity Karlovy), Linda Piknerová (Fakulta filozofická, Západočeská univerzita v Plzni), Tereza Němečková (Katedra mezinárodního obchodu, Metropolitní univerzita Praha). Moderuje: Linda Flanderová (Ústav mezinárodních vztahů)

Pořádá Česká rozvojová agentura ve spolupráci s festivalem Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, Francouzským institutem a Ústavem mezinárodních vztahů.

Rezervace na http://www.ifp.cz/Program-Kino-35. Vstup volný do naplnění kapacity sálu.

ČTVRTEK 25. KVĚTNA

H2O – umělecký prostor, Koněvova 61, Praha 3

20.00

KOFFI KWAHOULÉ BINTOU

Česká premiéra.

„Rouhání, znovu a znovu rouhání“.

Hra současného ivorijského dramatika okamžitě ohromí směsicí duchovního a fyzického boje. Na pozadí zemitých tónů a afrických rituálů se odehrává příběh zdivočelé dívky s naléhavostí, jíž nelze ignorovat. Epizody se rozvíjejí jako svitek s detaily dějin Afriky a jejího pustošení západní civilizací. Stejně jako její hlavní postava, hra Bintou se nespokojí s vlažným přijetím. Vyžaduje od diváka, aby jí věnoval plnou pozornost, naklonil se kupředu, a buď zatoužil po záchraně protagonistky, jako se jí dočká její nešťastná rodina, nebo jen sledoval, jak se jí zříká v záchvatech vzpurnosti. Dialogy jsou střídavě lyrické, frázovité i šroubované, ale vždy napínavé a podnětné.
Hrají: Karolína Vaňková/Anežka Šťastná, Josef Roch, Ondřej Kulhavý, Martina Haluzová, Tereza Gsollhoferová, Prokop Novák, Kanwar Šulc, Natálie Nováková a další.

Režijní vedení: Tomáš Staněk

Vstupné: 150,- a 100,- Kč. Rezervace vstupenek: www.oldstars.cz

PROGRAM FESTIVALU - PLZEŇ

PONDĚLÍ 22. KVĚTNA

Francouzská aliance v Plzni a Románská knihovna SVK PK, nám. Republiky 12

10.30

PŘÍŠERY Z ŘEKY NAŠEHO DĚTSTVÍ
Literární dílna pro studenty s autorkou a ředitelkou ETC_Caraïbe Marie-Therèse Picard(Guyana/Guadeloupe) inspirovaná její tvorbou pro děti a mládež, zejména hrou Řetízek, která byla oceněna jako nejlepší karibská hra roku 2011.

KREOLSKÉ SVĚTY
Literární dílna pro studenty s dramatikem, prozaikem a filosofem Alfredem Alexandrem (Martinik) inspirovaná jeho knihami a divadelními hrami, především jeho hrou Bar pod hvězdami, která získala Cenu ETC_Caraïbe/Beaumarchais za nejlepší karibský text roku 2016.

 
*

Moving station, Koperníkova 56 (Most Ivana Magora Jirouse), Plzeň–Jižní Předměstí

17.00

NOVÉ HLASY KARIBSKÉ LITERATURY A DRAMATIKY

Setkání s karibskými autory Marie-Therèse Picard a Alfredem Alexandrem. Scénické čtení z českých překladů jejich her Řetízek a Bar pod hvězdami. Režie: Roman Černík.

Ve francouzštině. Tlumočeno do češtiny. Vstup volný. www.alliancefrancaise.cz/plzen/ , www.svkpk.cz

PROGRAM FESTIVALU - HRADEC KRÁLOVÉ

ÚTERÝ 23. KVĚTNA

Gymnázium Boženy Němcové, Pospíšilova 7

11.00

NOVÉ HLASY KARIBSKÉ LITERATURY A DRAMATIKY

Setkání studentů s karibskými autory Marie-Therèse Picard a Alfredem Alexandrem. Ve francouzštině. Tlumočeno do češtiny.

PROGRAM FESTIVALU - ÚSTÍ NAD LABEM

PONDĚLÍ 29. KVĚTNA

Činoherní studio, Varšavská 767/7

19.00

BERNARD MARIE KOLTES: BOJ ČERNOCHA SE PSY

Opuštěné místo kdesi v Africe. Během jednoho podvečera a noci se odehraje tajemný příběh, který svede dohromady čtyři lidi. Blíží se bouře, ve vzduchu je cítit vůně podmanivé bugenviley a – smrt. Leona, která právě přijela z Paříže, jakoby vstoupila do krajiny svých nepokojných snů. V dálce se ozývá psí štěkot. Řekl jí, že jsou tu jen dva muži, jenže náhle se objeví třetí, ten pravý: „Myslím, že mám v srdci ďábla, Albury, jak se mi tam dostal, nevím, ale cítím ho. Řekněte mi, co jste si pomyslel, když jste mě uviděl?“ Možná by to všechno nakonec dobře dopadlo, jenže: co na to Kozlíček?

Režie: Michal Skočovský. Hrají: Matúš Bukovčan, Maxime Mededa j.h., Marta Vítů, Jan Plouhar.

Rezervace vstupenek: www.cinoherak.cz

 

Tvůrčí Afrika doporučuje vaší pozornosti rovněž konferenci Africa as a Partner, kterou u příležitosti Dne Afriky pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR 25.5.2017 v Černínském paláci! Program konference — https://www.facebook.com/events/190430344793521/

Poděkování za finanční podporu tohoto projektu patří: Hlavnímu městu Praze, Státnímu fondu kultury, Ministerstvu kultury a Francouzskému institutu.

Děkujeme partnerům projektu: Francouzské alianci v Plzni, České rozvojové agentuře, Ústavu mezinárodních vztahů, Knihovně Václava Havla, ACA – African Culture and Art, Národnímu divadlu, ETC_ Caraïbe, Tanci Praha, českému velvyslanectví v Akkře a velvyslanectvím Alžírska, Egypta, Ghany, Konga, Maroka a Tuniska za spolupráci.

Děkujeme panu Milanu Řežábkovi za zapůjčení stánků: www.pujcovna-stanku.cz